Nikaragua yasayı araçsallaştırarak başarısız oldu

Beykozlu

New member
“Uluslararası hukuk için güzel bir gün”

Komite Başkanı Michael Roth: Nikaragua yasayı araçsallaştırmakta başarısız oldu

Dışişleri Komitesi Başkanı Michael Roth (SPD), Federal Meclis tartışmasında, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Nikaragua'nın acil başvurusuna ilişkin kararını memnuniyetle karşıladı.

Kaynak: Carsten Koall/dpa

Makaleyi dinle • 2 dakika

SPD, FDP ve Birlik, Uluslararası Adalet Divanı'nın Nikaragua'nın İsrail'e silah sevkiyatını yasaklayan acil başvurusuna ilişkin kararını memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Komitesi başkanı Michael Roth (SPD), Nikaragua'yı uluslararası hukuku istismar etmekle suçluyor.

Daniela Vates

Berlin. Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Nikaragua'nın Almanya'ya yaptığı acil başvuruya ilişkin kararı tüm taraflarca olumlu karşılandı. Dışişleri Komitesi başkanı Michael Roth (SPD), Almanya yayın ağına (RND) yaptığı açıklamada, “Uluslararası hukuk için güzel bir gündü” dedi. “Nikaragua'daki Rusya dostu otoriter rejim, uluslararası hukuku kendi suç amaçları doğrultusunda kullanma girişiminde şimdilik başarısız oldu.” Almanya “bir savaş partisi değil, Filistinliler için en büyük insani bağışçıdır.”

Daha sonra okuyun Reklamcılık

FDP parlamento grubu başkan yardımcısı Michael Link, UAD'nin kararını “önemli bir sinyal” olarak nitelendirdi. Link, RND'ye Almanya'nın İsrail'i meşru müdafaa konusunda desteklediğini ancak aynı zamanda Gazze'deki insanlara da yardım etmeye çalıştığını söyledi. “Tam da İsrail Devleti'nin güvenliğini sağlamak ve Gazze halkının insani acılarını hafifletmek istediğimiz için Federal Hükümet, Filistin topraklarına her yıl 200 milyon Euro'nun üzerinde insani yardım sağlıyor ve ikinci yardım olarak önemli bir katkı sağlıyor. Dünyanın en büyük bağışçısı,” dedi Link.

Siyasi etkinin temeli olarak silah teslimatı

Birlik parlamento grubu başkan yardımcısı Johann Wadephul (CDU), Almanya'nın silah teslimatlarını İsrail üzerindeki siyasi nüfuz için önemli bir temel olarak nitelendirdi. Wadephul, RND'ye şöyle konuştu: “Almanya, silahlar da dahil olmak üzere İsrail'i desteklediği için İsrail'e bilgi ve tavsiye verebilir.” “Federal hükümet bunu yaptı, dolayısıyla Riyad'da arabuluculuk görüşmeleri sürüyor. Gazze'deki insanlara bu şekilde -bu tür süreçlerle değil- somut olarak yardım ediliyor.” Gazze'deki insani durum dayanılmaz durumda. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) “mevcut durumun ana sorumluluğunu Hamas'a verirken” haklıydı. Wadephul, “diktatör Başkan Ortega'nın Almanya'ya karşı dava açmasına” dayanmanın zor olduğunu belirtti.

Salı günü UAD, Nikaragua'nın Almanya'nın İsrail'e silah tedarikinin yasaklanması yönündeki acil başvurusunu reddetti. Bu süreçte federal hükümet, diğer hususların yanı sıra İsrail'e silah ihracatının, Ekim 2023'teki Hamas katliamlarının bir sonucu olarak geçici bir yüksek seviyenin ardından yakın zamanda yeniden sert bir şekilde düştüğüne dikkat çekti.