Eylemler uzun vadede iklimin korunmasına yardımcı olmuyor

Beykozlu

New member
Abluka eylemlerinin eleştirisi

Çevre Bakanı Lemke: “Korkarım hüsran ve öfke artacak”

Federal Çevre Bakanı Steffi Lemke (Yeşiller) Salı günü Küstrin’deki bir randevunun oturum aralarında konuştu.

© Kaynak: Sascha Hilgers/Federal Çevre Bakanları

Federal Çevre Bakanı Steffi Lemke Salı günü Last Generation grubunun ablukalarını eleştirdi. Lemke, konuyu anlasa bile, bu tür eylemlerin uzun vadede iklimin korunmasına yardımcı olmayacağından korktuğunu söyledi. Bu arada CSU’lu siyasetçi Alexander Dobrindt, hareketin radikalleşmesine karşı bir kez daha uyarıda bulundu.

Berlin. Federal Çevre Bakanı Steffi Lemke (Yeşiller), Berlin’deki iklim göstericilerinin abluka eylemlerini iklimin korunmasına çok az yardımcı olmakla eleştirdi. Lemke Salı günü Polonya sınırındaki Küstrin’deki bir randevunun oturum aralarında yaptığı konuşmada, “Bir yandan, insanların iklimi korumak için sokaklara çıkıp aynı zamanda hükümetleri yeterince şey yapmamakla eleştirmesini anlıyorum.”

Reklamdan sonra devamını okuyun

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Ancak bu eylemlerin uzun vadede iklimin korunmasına yardımcı olmayacağından korkuyor. “Korkarım, nüfustaki hayal kırıklığı ve öfke, yetersiz iklim koruması konusundaki öfke ve hayal kırıklığına paralel olarak artacak”. Lemke, sonuçta bu şekilde hiçbir verimli çözümün desteklenmeyeceğini söyledi.

CSU bölgesel grup şefi Alexander Dobrindt, abluka eylemleri ışığında artan bir tırmanma konusunda uyardı. Salı günü Berlin’de yaptığı açıklamada, “Bana göre önlemler daha radikal, tehditler daha keskin ve baskı daha acımasız hale geliyor” dedi. “Siyasetçilerin rolünü küçümseyerek bu sahneye tepki gösterebileceğini düşünen herkes, burada görülebilecek daha fazla radikalleşme için bir paya sahiptir.”

Son nesil Berlin’de sokakları kapattı – 17 ambulans devre dışı bırakıldı

İtfaiye Twitter’da şunları söyledi: “7 vakada, acil servislerimiz acil durum mahalline gidiyordu.”

© Kaynak: dpa

Sözlü bir tırmanma örneği olarak Dobrindt, “Zenginlere artık paramız yetmiyor” yazılı posterleri gösterdi. Artık insanlara karşı da tehditler ediliyor. Dobrindt, eski aşırı solcu terörist grup “Kızıl Ordu Grubu”na (RAF) atıfta bulunarak, “Burada iklim RAF’ının oluşmadığından emin olmalıyız” dedi.

Polise göre, Pazartesi günü Berlin’de iklim göstericileri tarafından 42 sokak ablukaya alındı. Bu tür eylemleri önlemek için Salı günü şehir genelinde yaklaşık 700 polis memurunun da görev yapması gerekiyor.

RND/dpa