Göz kırpma, Wang Yi’ye vurur ve gözetleme balonlarının ardından tehdit eder

Beykozlu

New member
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Münih’te Çin’in baş diplomatı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Münih Güvenlik Konferansı’nda.

© Kaynak: Getty Images

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında üst düzey Çinli diplomat Wang Yi ile bir araya geldi. Bu, iki hafta önce ABD’nin doğu kıyısında bir balonun düşürülmesinden bu yana her iki ülkeden üst düzey yetkililerin ilk toplantısı.

Münih. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve üst düzey Çinli diplomat Wang Yi, şüpheli bir casus balonunun fırlatılmasından bu yana ilk kez bir araya geldi. Blinken, CBS kanalına yaptığı açıklamada, Çin’in gözlem balonuyla ABD egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında yaptığı konuşmada açıkça belirttiğini söyledi. Böyle bir yaklaşım kabul edilemez ve tekrarlanmamalıdır.

Reklamdan sonra devamını okuyun

Blinken’in sözcüsü Ned Price, bir saat süren toplantıda bakanın Çin temsilcisine Çin gözetim programının artık dünya kamuoyu tarafından bilindiğini söylediğini söyledi. Ayrıca Blinken, ABD’nin Çin ile bir çatışma peşinde olmadığını belirtti. Price, “ABD, değerleri ve çıkarları için amansızca rekabet edecek ve ayağa kalkacak, ancak Çin Halk Cumhuriyeti ile çatışma istemiyoruz ve yeni bir Soğuk Savaş aramıyoruz” dedi. Blinken, diplomatik diyaloğun ve açık iletişim hatlarının öneminin altını çizdi.

ABD ve Çin, Münih Güvenlik Konferansı’nda bir araya geldi

Balon olayından bu yana ilk kez Çin ve ABD’nin üst düzey diplomatları bir araya geliyor.

© Kaynak: dpa

Blinken ayrıca Wang’a Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını sordu. Price, bakanın Çin’i Rusya’yı desteklememesi konusunda bir kez daha uyardığını söyledi. Bu aynı zamanda Batı’nın Rusya’ya dayattığı yaptırımların atlatılmasına yardımcı olmak için de geçerlidir. Blinken, “Çin’i Rusya’ya maddi destek sağlamaması konusunda uyardım. “İletişim hatlarını açık tutmanın önemini de vurguladım.”

Wang, Cumartesi günü erken saatlerde Pekin’in balonun fırlatılmasına yönelik eleştirilerini yineledi ve bu tür bir eylemin ABD’nin gücü adına konuşmadığını söyledi. Çin hükümeti, 4 Şubat’ta Güney Karolina kıyılarında fırlatılan balonun rotasından sapan bir araştırma aracı olduğu konusunda ısrar ediyor.

Merkez Dışişleri Komisyonu Bürosu Başkanı Wang, konferansta yaptığı konuşmada aynı ifadeyi tekrarlayarak ABD’yi balonu patlatarak uluslararası hukuk normlarını ihlal etmekle suçladı. Ayrıca ABD’yi Çin’in ekonomik ilerlemesini inkar etmek ve ülkenin daha fazla gelişmesini engellemekle eleştirdi. Wang, “ABD’den Çin’e karşı birlikte çalışmamızı sağlayacak pragmatik ve olumlu bir tutum umduğumuzu” söyledi.

RND/AP