Hartum’daki çatışmalar hakkında Alman raporları

Beykozlu

New member
Berlin. Bayan Röhrs, Sudan silahlı kuvvetleri ile rakip Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında uğrunda mücadele edilen Sudan’ın başkenti Hartum’da size telefonla ulaşabiliriz. Kişisel durumunuz nedir?

Reklamdan sonra devamını okuyun

Bugünlerde muhtemelen tüm siviller gibi evdeyim. Savaşan grupların direktifleri dışarı çıkmamak ve pencerelerden uzak durmaktır. Burada, bir yanda havaalanı ve diğer yanda birkaç RSF kampı olmak üzere, birkaç çekişmeli hedef arasındayız. Kavgaları duyuyoruz ama çok sınırlı bir ölçüde, örneğin gökyüzünde büyük bir kara duman bulutu olduğunda veya pencere camları titrediğinde, bahçe duvarının arkasında görüyoruz. Buradaki herkes için böyle. Askeri ve RSF tesisleri, şehrin ortasında, Hartum’da bulunuyor. İşte bu güç mücadelesi de burada yaşanıyor, sadece sosyal medyada sıkça gördüğünüz cumhurbaşkanlığı sarayı ya da devlet televizyonu çevresinde değil, genellikle alışveriş yaptığınız yerlerde ya da çocukların okula gittiği sokaklarda ya da önlerinde. apartmanların girişlerinde artık insanlar barikat kuruyor ve evlerine mermi düşmemesini umuyor.

Christine-Felice Röhrs, Hartum'daki Friedrich-Ebert-Vakfı ofisi başkanı

Christine-Felice Röhrs, Hartum’daki Friedrich-Ebert-Vakfı ofisi başkanı

© Kaynak: Özel

Bu, Hartum’da kamusal hayatın durma noktasına geldiği anlamına mı geliyor?

Evet, günlük hayat yok, dükkanlar kapalı, okullar kapalı, ofisler kapalı, bankalar kapalı, bu da diğer şeylerin yanı sıra şu anda ödenmesi gereken maaşların bayram tatilinden (sonradan) Müslümanların oruç ayı Ramazan), insanların yiyeceklerini satın alabilmeleri için ödenmiyor.

Sivillerin acı çekmesi veya tehlikeye girmesi söz konusu olduğunda bu savaşçıların cehaletinin gerçekten nefes kesici olduğu söylenmelidir.
Sudan’daki Friedrich-Ebert Vakfı ofisinin başkanı Christine-Felice Röhrs

Sivil kayıplar ne olacak?

Son günlerde onlarca sivil öldü. Sivillerin acı çekmesi veya tehlikeye girmesi söz konusu olduğunda bu savaşçıların cehaletinin gerçekten nefes kesici olduğu söylenmelidir.

İnsanların tekrar ne zaman dışarı çıkabileceği öngörülebilir mi?

Bu tamamen belirsiz.

İnsanlar bu duruma hazırlıklı mıydı?

Tabii son haftalarda herkesin nefesini tutmasına neden olan uyarı sinyalleri de verildi. Askeri araç konvoylarının görüntüleri basına yansıdı. Ama sonunda herkes işlerin son birkaç yılda olduğu gibi olmasını umuyordu, çünkü bu zaten ordu ile RSF arasında istikrarlı bir ittifak değildi. Her zaman sorun vardı, ancak müzakereler yoluyla tırmanmanın önüne geçildi. İronik bir şekilde, her şeyi tetikleyen aslında daha iyiye götürmesi gereken müzakerelerdi, yani siyasi süreçteki müzakerelerdi.

Bunu çalıştırabilir misin?

Ordunun sivil-asker ortak hükümeti dağıttığı ve iktidarı ele geçirdiği Ekim 2021 darbesi oldu. Ardından, geçen yılın sonundan bu yana, ordu ve RSF’nin, iktidarı sivil bir hükümete geri devretmeyi hayal edebileceğimizi söylediği müzakereler yeniden başladı. 5 Aralık’ta bir çerçeve anlaşmaya varılarak, bazı çekişmeli meseleler Nisan başına kadar sürmesi planlanan çalıştaylara taşındı. Mesela darbeci generaller adalet önüne çıkarılacak mı sorusu vardı. Veya diğer şeylerin yanı sıra RSF’nin silahlı kuvvetlere entegre edilmesi gereken güvenlik sektöründeki reform hakkında. Ordu, bu birleşmeyi RSF’den çok daha hızlı gerçekleştirmek istedi. Nihayetinde, bu muhtemelen anlaşmazlık noktalarından biriydi. Ancak bu kavgaları tam olarak neyin tetiklediği belli değil. Ayrıca kimin başlattığı da belli değil. İki taraf da birbirini suçluyor.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Sudan’da demokrasi umutları için güç mücadelesi ne anlama geliyor?

Nihayetinde, bu umutların şu anda çok uzakta olduğu varsayılabilir, eğer hala ulaşılabilir iseler. Ve bu daha da sinir bozucu çünkü son aylarda, bu siyasi süreçle birlikte, darbeden bu yana ilk kez erişilebilir göründüler. Bu çatışmalar bir an önce bitse bile sivil kesimde güven tamamen kaybolacak.

Çatışmanın tırmanmaya devam edeceğine dair bir endişe var mı?

Arttırma riski açıkça var. Burada ülkedeki en güçlü iki silahlı grup, ülkenin en büyük şehrinin kalbinde karşı karşıya geliyor. Henüz bir iç savaş olarak adlandırılmamış olabilir, ancak diğer etnik grupları bu çatışmaya çekmek için girişimlerde bulunulma riski kesinlikle var. Şiddetin yayılmasını önlemek için, örneğin sivil toplum temsilcileri veya demokratik siyasi partiler tarafından perde arkasında çok şey yapılıyor.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Uluslararası toplum ne yapabilir?

Son birkaç gün içinde, çatışmanın durması gerektiğini ve çatışmanın taraflarının birlikte oturması gerektiğini söyleyen BM Genel Sekreteri gibi ağır sikletler de dahil olmak üzere pek çok açıklama gördük. Bölgesel liderlerin de söz hakkı var. Ancak kritik bir baskı kütlesine henüz ulaşılmadığını tahmin edebiliyorum. Örneğin, artık sivil toplumda, çatışmanın taraflarına nihayet yaptırım uygulanması çağrısında bulunan pek çok kişi var.