Heinz Hilgers çocuk yoksulluğu ve şiddet üzerine

Beykozlu

New member
Berlin. Dormagen’den Heinz Hilgers’ı evinizden ararsanız, genellikle ona sorduğunuz soru hakkında hemen söyleyecek bir şeyleri vardır: profesyonel, tutkulu, güncel ve bilgili. 1979’dan 1985’e kadar bir gençlik dairesini yöneten, SPD’nin belediye başkanı ve eyalet parlamentosu üyesi olan ve üç erkek çocuk babası olan Alman Çocuk Esirgeme Derneği Başkanı Cuma günü veda edecek. 30 yıl sonra bitti.

Reklamdan sonra devamını okuyun

Bay Hilgers, durun. Neden?

Şimdi 75 yaşına giriyorum. Bu zamanla ilgili.

1993 yılında göreve başladınız. Çocukları korumak için sizi motive eden ne oldu?

Çocuğa yönelik şiddet konusu ilgimi çekti. Nereden geldiğimizi bilmek zorundasın. Geçmişte, ebeveynlerin sözde bir ceza hakkı vardı. 2000 yılına kadar ebeveynlerin çocuklarına vurmalarına izin veriliyordu. Federal Adalet Divanı’nın 1986’daki bahçe hortumu kararı gibi kararlar vardı. Bir baba sekiz yaşındaki kızını bahçe hortumuyla o kadar kötü dövmüştü ki kızının her tarafı kan içinde kalmıştı. Mahkeme, bunun ebeveyn disiplin hakkı kapsamına girdiğine karar verdi. 1970’lere kadar öğretmenlerin çocukları dövmesine izin veriliyordu ve 1956’ya kadar öğretmenler çıraklarını cezalandırabiliyordu. Bugün her çocuğun şiddet içermeyen bir şekilde yetiştirilme hakkı vardır. Zihinsel yaralanmalar da yasaktır.

Bunu başarmak sizin için önemli bir itici güç müydü?

Ve çocuk yoksulluğuna karşı mücadele. Orada bitirmekten çok uzağız. 14 yıl önce temel çocuk güvenliği konseptini geliştirdik. Şimdi arkasında Almanya’daki en büyük sosyal ittifaklardan biri var.

Rostock'tan Sandra Koch, beş çocuğundan üçüyle birlikte.

”Sonuç olarak aptal gibi görünüyorsun”

Hartz IV tarih oldu, bunun yerine artık vatandaş parası var. Yeni sosyal faydaya güvenen veya parasını tamamlaması gereken birçok insan için çok şey değişecek. Geçişin etkilenenler için ne anlama geldiğine dair beş hikaye.

Ve federal hükümette, temel çocuk güvenliğinin gelip gelmeyeceğine karar verme saati yaklaşıyor.

Bir şey gelirse, o zaman temel çocuk güvenliğine bir giriş. Sonunda şunu söylemeniz gerekecek kadar küçük olmamalı: Bu yanlış etiketleme. Temel çocuk yardımlarının bir özeti ve geçim düzeyine doğru bir artış olmalıdır. Yoksul çocuklar için hesaplanan 754 avroluk orana ulaşmaktan çok uzak. Beni özellikle rahatsız eden, eleştirmenlerin bu çocukların ebeveynlerine yönelik tutumu.

FDP’ye yönelik eleştiri

ne şekilde?

Elbette gençlik dairesinin eski bir başkanı olarak çocuk ihmalinin olduğunu biliyorum. Ayrıca birçok servet ihmali vakası vardır. Ancak üç milyon çocuk temel çocuk güvenliğinden yararlanacak. Bazı politikacıların yaptığı gibi, ebeveynleri para ve içki içtikleri yönünde genel bir şüphe altına sokmak tamamen yanlıştır. Vatandaş parasıyla çocuk bezi için 10 Euro alıyorsunuz, ancak en ucuz paket bile 40 Euro’nun biraz altında. Bu, ebeveynlerin kendi ağızlarından bir şeyler kurtarmak zorunda olduklarını gösterir. Bu yüzden özellikle liberallere kızıyorum.

Ne sebeple?

Her zaman özgürlükten ve yalın bir devletten yanadırlar. Otoyolda yarışmalı ve enerji krizine rağmen kışın bile açık havuzu ısıtmanıza izin verilmeli ve ardından bunun için bir sübvansiyon almalısınız. Ancak iş yoksullara gelince, tavır hemen liberalizmden ataerkilliğe kayar. O zaman liberaller hükümetin harcadığı her kuruşu kontrol etmek isterler. Yoksul insanlar bu nedenle özgürlüğe ihtiyaç duymazlar.

Çocuğa yönelik şiddete geri dönelim. Peki ya bugün?

Bugün, özellikle cinselleştirilmiş şiddet söz konusu olduğunda daha fazlasını biliyoruz. Polis ve savcılar çok şey yapıyor. Hep geç kalıyorsun. Önleme konusunda daha iyi olmamız gerekiyor.

Aslında çocukluğunuz nasıldı?

Benim çocukluğumda herkes fakirdi. Açlıktan ölecek kadar fakir değildik. Ama giydiğin deri pantolonu yaz kış giydin. Çoraplar uzun pantolonların yerini aldı. Ve içinde bir delik varsa, tıkalıydı. Böylece herkes dolaşıyordu. Bugün ülkemizdeki çocukların üçte ikisi çok iyi durumda – evet, tarihimizin herhangi bir döneminden daha iyi ve ayrıca dünyadaki çoğu ülkeden daha iyi. Ne yazık ki, bu üçüncü üçte bir için geçerli değildir. Acilen bir şeyler yapılmalı.

hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Telefonda konuştuğumuzda her zaman çok enerjik bir izlenim bırakıyorsun. Devam edemez miydin?

Benim yaşımda, her geçen gün daha kötüye gitmesini beklemelisiniz. Bu arada, mükemmel bir halefim var. Şimdi durma zamanı. Tabii ki, kalbin hala meselede. Ama sorumluluğu devredebildiğim için mutluyum. Dört yıllığına tekrar seçilirsem, sonunda neredeyse 80 yaşında olacağım. Amerikan Başkanının hatasını yapmak zorunda değilim.

Ne dilersin?

Toplumumuzun, fakir ya da zengin, engelli ya da değil, kız, erkek ya da çeşitli, göçmen kökenli ya da göçmen olmayan her çocuğun yetenekli olduğunu kabul etmesini istiyorum. Her çocuğun bu yetenekleri geliştirme şansı olmalıdır. Böyle bir toplum, Çocuk Esirgeme Derneği’nin çalışmaya devam edeceği bir toplumdur.