Ilenia, 16 yaşında onur derecesiyle mezun oldu: “çok genç” olduğu için yılı tekrarlama riskini göze aldı: Bakanın müdahalesiyle kurtuldu, şimdi üniver

Felaket

Member
İnanılmaz bir hikayenin aşamaları

Okul kariyerine sözde “primina” ile başladıktan sonra, liseye geldiğinde Ilenia 4 yıllık bir lise kursuna gitmeye karar verdi. Bu şekilde, diplomayı akranlarına kıyasla birkaç yıl önceden almayı beklemiş olurdu. Kurallar buna izin veriyor gibiydi. Ancak, final sınavından bir yıl önce yapılan derinlemesine bir kontrol, trajik bir bürokratik hatayı ortaya çıkardı. Kızın mezun olmak için “çok genç” olduğu bulundu.

Aileye bildirilir: doğum ayı kısaltılmış yola kaydolma parametrelerine uymuyor. Hata için çok özür dileyerek, okul Kafkaesk bir çözüm önerir: 2024'te “standart” bir dördüncü yıla kaydolmak, 2025'te Olgunluğa ulaşmak.

Kısacası, başarısız olmadan başarısız olmak, çünkü Ilenia'nın notları buna izin vermez. Ancak annesi Viviana pes etmez ve hikayenin kamuoyuna ve Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'na bildirildiği öğrenci portalı Skuola.net'e yazar. Daha sonra Bakan Valditara'nın müdahalesi ve durum çözülür, sonuç artık bilinir.

Bazıları, iyi biten her şeyin iyi olduğunu söyler. Ungaretti üzerine yazılan deneme ve Dostoyevski, Seneca, Pirandello arasında tartışılan bir sözlü sınav, patateslerle oluşturulan bir elektrik devresi üzerinde sınıfta yapılan bilimsel bir deneyle zenginleştirilmiş (!), ona 100 cum laude kazandırdı. Son perde, ailenin Skuola.net'e gönderdiği teşekkür e-postasıydı. Bu nedenle şimdi, hikayenin iki kahramanıyla birlikte, geçmişi ve gelecek planlarını – kızın biyomedikal mühendisi olmak istemesini – öğrenci web sitesine verilen bir röportaj aracılığıyla anlatmanın zamanı geldi.

Siz ve Ilenia bu hikayeyi nasıl deneyimlediniz?

B: “Ilenia ilk üç yıl boyunca harika bir performans gösterdi. Ancak, bölgemizdeki en değerli çocuklara ayrılmış bir ödül gezisi sırasında, benim yokluğumda, eğitim yolculuğuna devam etmek için gerekli şartları taşımayacağı söylendi. Bunun sonucunda oluşan hayal kırıklığı ve genel güvensizlik hissini hayal etmenizi bırakıyorum. Özellikle çocuklarla doğrudan temas gerektiren belirli rolleri üstlenenlerin güçlü bir empati ve duyarlılığa sahip olması gerektiğine inanıyorum.

Alınan önlem, kızımın daha önce ele alınan konuları tekrar çalışmaya zorlayacağı için, bir başarısızlık olarak mükemmel bir şekilde yapılandırılmıştı. Sadece öğretimin sürekliliğini hiçbir şekilde garanti altına almayan, aynı zamanda kurulan bağları aniden koparan saçma bir karar. Okulun, özellikle de üstlendiği yolu yeterince iyi göstermiş bir kızın önünde, böyle bir önlemi nasıl benimseyebildiği bizim için bir gizem olmaya devam ediyor.

Kanallarınız aracılığıyla Bakan Valditara'nın harekete geçeceğini öğrendiğimde, onu yanıltmamak için resmi bildirimi bekledim. İnanamadık: Bakan itirazımızı kabul etmiş, kızımın eğitim yolunun korunmasını ve sürekliliğini garanti altına almıştı!

Bu hikaye bize ne öğretti? Kurumlara inanmamız gerektiğini ve adaletsizlik karşısında sesinizi duyurmanın önemli olduğunu, hatta 16 yaşında olsanız ve aşılmaz görünen bir şeye/birine karşı mücadele ediyor olsanız bile!”.

Ilenia mezun olmak için çok genç kabul ediliyordu, şimdi 16 yaşında okulu 100 onur derecesiyle bitiriyor: Hikayeniz ne gösteriyor?

B: “Hikayemiz, her şeyden önce, kimin önce oraya varacağını görmek için bir yarış olmadığını gösteriyor. Her bireyin desteklenmesi gereken benzersiz yetenekleri, ilgi alanları ve kabiliyetleri var. Bir anne olarak, çocuklarıma her zaman kendi yollarını seçme özgürlüğü verdim. Kronolojik yaşlarından bağımsız olarak, kişisel eğilimlerine saygı göstermek ve onları desteklemek esastır.

16 yaşında bir kız çocuğu bile, kendi yaşını yaşayarak, kişisel ilgi ve tutkularını ihmal etmeden, kendi öğretmenlerinin çeşitli disiplinlerdeki coşkusu sayesinde, çalışmalarında yüksek bir istikrar sağlayarak, dört yıllık bir eğitimi hiçbir kaygı duymadan tamamlayabilir.

Ilenia, geleneksel çalışma yollarından daha iyi veya daha kötü olmayan deneysel bir yol olan dört yıllık bir liseyi bilinçli olarak seçti, ancak daha kısa bir zaman diliminde hedeflere ulaşarak öğrencilerin daha uzun üniversite dersleri almaya motive edilebileceğini fark etme fırsatı var”.

Ilenia, hikayen ortaya çıktıktan sonra geçen yıl öğretmenlerin ve sınıf arkadaşların nasıl davrandı?

ŞU: “Hepimiz için duygularla dolu bir yıl oldu. Sadece yolculuğuma sınıf arkadaşlarım ve her zaman öğretmenlerimle birlikte huzur içinde devam ettiğimi doğrulayabilirim. Bu kısa ama yoğun yolculuğu birlikte yaşadık. Tek istediğim yolun son bölümünü hepsiyle paylaşmaktı”.

Mezun olduktan sonra ne yapacaksın? Büyüdüğünde ne yapmak istiyorsun?

ŞU: “Mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeyi planlıyorum. Biyomedikal mühendisliği okumak ve gelecekte bu alanda çalışmak istiyorum. İnsanların yaşam kalitesini artırabilecek projeler ve yeni teknolojiler üzerinde çalışma fikri beni büyülüyor.”.

Ilenia, final sınavında neler hissettin ve meraktan soruyorum, hangi konuları seçtin ve sözlü sınavda neler konuştun?

ŞU: “Final sınavında duygularımı iyi yönetebildim, sınavlardan hemen önce biraz duygusal olsam da. Her neyse, sınav kağıtlarını alıp sözlü sınavda konuşmaya başladığım anda, sınavların sonuna kadar bana eşlik eden güçlü bir dinginlik hissettim.

İlk test için A tipi ilk parçayı seçtim: Savaştaki korkunç deneyimlerinin açıklamasının ardında yatan mesajla beni çok büyüleyen bir yazar olan Ungaretti'nin şiirini analiz etmeye ve yorumlamaya karar verdim. Ancak sözlü sınav sırasında farklı disiplinlerden çok farklı konuları ele almayı başardım: Menander ve tiyatrosu, Platon, Seneca ve köleler hakkındaki mektubu, Dostoyevski'den “Suç ve Ceza”, Pirandello'dan “IV. Henry” draması, Verga, Freud, Marx, Eliot'tan “Boş Adamlar”, Van Gogh'dan “Patates Yiyenler” ve Courbet'den bahsettim ve ardından sınıfta patateslerle oluşturulan bir devreden elektrik akımının iletilmesini gösteren bir deney sunarak bilimsel konularla bağlantı kurdum.

Sizce okulun Ilenia gibi çocuklara yardım etmek için ne yapması gerekiyor?

B: “Okul, çocukların eğilimlerini her zaman desteklemeli, yeteneklerini ve isteklerini tanımalı, büyümeleri için teşvik edici ve elverişli bir ortam yaratmalıdır. Bu, bireysel öğrencilerin yeteneklerini sadece sınırlamayan, aynı zamanda geliştiren, onların potansiyellerini keşfetmelerine ve tam olarak geliştirmelerine olanak tanıyan bir bağlam olmalıdır”.

Eğer kendisiyle tanışma imkânınız olsaydı Milli Eğitim Bakanı'na neler söylemek isterdiniz?

B: “Sadece Teşekkür Ederiz! Değerli ve zamanında müdahalenizi asla unutmayacağız, bugün bu güzel anın tadını çıkarmak için burada olmamızı sağladı”.