Milano'da çalışıyor, Catania'da eğitim görüyor: "5'te uçak, 9'da sınavlar”. Bir Sicilyalı üniversite öğrencisinin “aşırı işe gidip gelme” hikayesi

Felaket

Member
Öğrencilik deneyiminizi tanımlamak için kullandığınız “aşırı yolculuk yapan” terimi nasıl ortaya çıktı?

“Burs çağrısını okurken aklıma geldi, şehir dışından gelen öğrencinin mesafesine bağlı olarak çeşitli atıflar bildiren bir tablo okudum. “Kapalı devre yolcular” ile başladı, 15 km'nin altında mesafe ve sonra aşamalar halinde devam etti. Açıkçası benim durumum herhangi bir planın dışındaydı, bu yüzden 1.420 km mesafede yalnızca “aşırı yolcu” olabileceğimi düşündüm”.

Yılda kaç kez fiziksel olarak Catania'ya seyahat etmeniz gerekiyordu?

“Temel olarak sınavlara girmek için. Ama yine de bir fedakarlıktı. Size bir fikir vermek gerekirse, “yolculuğun” tipik günü sabah 3’te başlıyordu, hızlı bir hazırlıktan sonra havaalanına doğru yola koyuldum ve arabayı park ettim. Uçak genellikle 5.30 ile 6.00 arasında kalkıyordu ve öngörülemeyen durumlar olmadığı sürece, ki bu da sıklıkla meydana gelir, sınavın genellikle 9.00/9.30’daki başlangıç saatinde hazır bulunmama izin veren tek uçaktı. 1 saat 35 dakika süren uçuş sırasında, zihnimde sınavı simüle etme fırsatım oldu ve bu yorgun bir yarı uykuya dönüştü.

Catania'ya vardım, beni fakültenin önünde bırakan otobüse bindim, bir kahve içmek için vaktim oldu ve sonra sınıfa girdim. Sınav bittikten sonra, genellikle son müsait zamanda (22:30/23:30) kalkan dönüş uçuşuna kadar bolca zaman kalmışsa, kız arkadaşımı, arkadaşlarımı ve akrabalarımı görmek için memleketime memnuniyetle dönerdim. Aksi takdirde, daha az zamanım varsa, Catania'da dolaşıp doğrudan havaalanına dönme zamanını beklerdim. Dönüş, sürekli uçuş gecikmeleri nedeniyle, sabah 2:00 civarında gerçekleşti. Ertesi gün, stüdyodaki çalışma günü tekrar başladı, sınav geçilmişse kesinlikle daha büyük bir canlılıkla”.

Uzaktan eğitimle zorlu bir işi bir arada yürütebilmek için nasıl bir “zaman çizelgesi” takip etmeniz gerekti?

“Hedefim her zaman eğitim programının sağladığı tüm becerileri ve bilgileri edinerek kursu tamamlamaktı, bu yüzden bir konuya hazırlanmak bazen bir buçuk aydan fazla hazırlık gerektiriyordu. Günün her boş anından yararlandım: Birkaç yıldır birlikte çalıştığım stüdyoya giderken trende, eve dönerken, öğle tatilinde, hatta eve döndükten hemen sonra vb. çalıştım. Hafta sonu kesinlikle çabalarımı en üst düzeye çıkardığım zamandı, bu sosyal hayatla ilgili birçok yönü feda etmek anlamına gelse bile, kursun zamanlamasını aşırı aşmamak için”.

Sınavlara hazırlanmak için nasıl bir strateji izlediniz?

“Temel süreç, her sınav oturumu için iki farklı ders için iki sınavı geçmeyi içeriyordu. Karşılaştığım en büyük zorluk, hata yapamayacağımın bilinciyle sürekli mücadele etmekti. Her ders için yalnızca bir deneme hakkım vardı: Kendi kendime tekrarlayıp duruyordum. Başarısız bir deneme, ek bir enerji ve para harcaması, ek bir stres yükü ve uzun tamamlama süreleri anlamına gelirdi. Her hata, bir sonraki sınav oturumuna ertelemem gerektiği anlamına geliyordu. Bu yaklaşımla çalışmalarımı sadece 3 buçuk yıldan biraz fazla bir sürede bitirmeyi başardım ve tezimin tartışılmasıyla 4'e ulaştım”.

Bu noktada soru açık görünüyor: Neden Milano'da bir lisans kursu seçmediniz? Daha uygun olurdu…

“Zihniyetim, eğitimim, gelişimim, hepsi ülkemde izlediğim yoldan kaynaklanıyor. Yani, bir yandan yollar çeşitli nedenlerle ayrılmışsa, diğer yandan onunla çözülmez bir bağ kurma duygusunu besledim ve eğitim yolumu, tam olarak, benim için ve diğer tüm öğrenciler için eğitimimize yatırım yapan Sicilya'da sonlandırdım. Ve sonra, bir şekilde, Güney'deki üniversitelerin Kuzey'deki üniversiteler kadar geçerli olduğunu göstermek istedim”.

Bugün yolculuğun sonunda bu deneyimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Görevim giderek, sadece ve sadece gurur mücadelesi değil, bir meydan okuma haline geldi. Bana sık sık seçimimin nedeni soruldu ve itiraf etmeliyim ki, özellikle yarı yolda, birçok kez daha yakın bir üniversiteye geçmeyi düşündüm. Ancak, normal bir sohbet sırasında bana şu cevabı verdikleri anda: “İyi gidiyorsun, bu şekilde çabuk bitirirsin çünkü orada sana ücretsiz sınav veriyorlar”, her sınavı geçmenin ne kadar zor olduğunu ve her seferinde ne kadar kaygıyla yüzleşmek zorunda olduğunu içten içe bilmene rağmen. Sonra başladığım işi tamamlama görevini neredeyse hissettim, böylece hayat bana profesyonel düzeyde basit tatminler bile ayırmış olsaydı, Catania Üniversitesi'nden mezun olduğumu vurgulayabilirdim”.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, sizinkine benzer bir deneyimi diğer gençlere önerir misiniz?

“Bir derece kursuna katılmak zorunda olanlara, gerçek anlamdaki deneyimimden daha çok, enstitünün kendi adına göre seçim yapmamalarını tavsiye ediyorum. Aksine, her birinin, bulundukları bölgedeki, hatta birçok yapının ülkenin geri kalanına gıpta edecek pek bir şeyinin olmadığı Güney'deki enstitülerinin adını taşımasını sağlamak gerekir.”.

Bu arada, kayıt verileri bize her yıl üniversite öğrencilerinin Güney'den Kuzey'e gerçek bir göçü olduğunu söylüyor. Sizce bunun nedeni nedir?

“Öğrencilerin çoğunun, daha hızlı ve daha yakın bir gelecekte iş bulma amacıyla Merkez-Kuzey'de bulunan bir üniversiteyi seçtiğine inanıyorum. Kuzey'deki çeşitli fakültelerin öğrencilere sunduğu bağlantılar ve erişim noktaları tartışılmaz. Ancak, Catania Üniversitesi söz konusu olduğunda, profesörlerin organizasyonu ve dakikliğinin yanı sıra alandaki uzmanlıklarını da vurgulamam gerektiğini düşünüyorum.”

Peki hem profesyonel hem de kişisel olarak geleceğe yönelik planlarınız neler? Milano'yu mu yoksa Catania'yı mı seçeceksiniz?

“Ne yazık ki, iş hayatında şu anda eğitim seviyesinde önerilen aynı mantığı takip etmek mümkün değil. Sicilya'daki iş dünyasına da yaklaşmaya çalıştım ama hayal kırıklığına uğradım. Ayrıca, benim gibi ekonomik ve finansal alanda bir yol izleyenler için Milano, İtalya'nın zirvesini temsil ediyor. Şu anda, profesyonel ve kişisel düzeyde iyiyim. Gelecekte göreceğiz”.