Neden ateşkes ve müzakere çağrısı yapıyor?

Beykozlu

New member
Bayan Käßmann, Cumartesi günü Hannover’deki Paskalya Yürüyüşünde konuşacaksınız. Ayrıca, şimdi sahipsin tarihçi Peter Brandt ve diğer önemli kişilerle bir temyiz başvurusu imzaladı, Ukrayna’da ateşkes ve barış görüşmeleri çağrısında bulundu. Dürüst olun: 1970’lerin nostaljik pasifizmi, Putin’in saldırı savaşına cevap olabilir mi?

Reklamdan sonra devamını okuyun

Bir diktatörün özgür bir ülkeye karşı uluslararası hukuku çiğneyen saldırı savaşıyla karşı karşıya olduğumuza kesinlikle şüphe yok. Ancak öldürmenin mümkün olan en kısa sürede nasıl sona erebileceği sorusu sorulmalıdır. Müzakere teslim olmak demek değildir! Ateşkes, barış müzakerelerine ulaşmanın bir yolu olacaktır. Bu arada, Rusya’da barış için ayağa kalkan ve bizim burada yaptığımızdan çok daha fazlasına cüret eden insanlar da var.

Kişisel bilgiler: Margot Käßmann

Almanya’nın en tanınmış ilahiyatçısı olarak kabul edilir: Margot Käßmann, Kirchentag’ın genel sekreteriydi, 1999’dan 2010’a kadar Hannover’de eyalet piskoposu olarak görev yaptı ve konsey başkanı olarak aynı zamanda Almanya’daki Evanjelik Kilisesi’nin başındaydı. Bir büyükelçi olarak, dört çocuk annesi, 2017’deki Reformasyon yıldönümü için kampanya yürüttü. 64 yaşındaki bugün, çoğunlukla Usedom ve Hannover’de yaşıyor. Konuşmacı olarak, 8 Nisan Cumartesi günü saat 11: 00’de Aegidienkirche’de Barış için Paskalya Yürüyüşü’nü açacak ve bu yürüyüş daha sonra Hannover şehrinin içinden geçecek.

Ama taleplerinizle Putin’in ekmeğine yağ sürmüyor musunuz?

1975’te Vietnam Savaşı’na karşı gösteri yapmıştım ve o sırada bize “Komünizmin ekmeğine yağ sürüyorsunuz” denmişti. Bu mantığa göre barış için savaşan suçludur. Ancak tırmanmanın nereye varması gerekiyor? İlk başta tamamen savunma silahları tedarik edeceğimiz söylendi, şimdi bu açıkça saldırı silahları haline geldi. Rus askerlerine Alman tanklarıyla ateş ediliyor ama bu da bir çözüm olamaz.

“Silah vermemeliyiz”

bu Ukrayna büyükelçisi barış çağrınızı alaycı bularak reddetti belirlendi.

Onun bir Ukraynalı olarak konuşma hakkı var, benim de bir Alman olarak konuşma hakkım var. Ukrayna’nın karşılık verme hakkını inkar etmiyorum. Ama bence biz Almanlar herhangi bir silah teslim etmemeliyiz, aksi takdirde yavaş yavaş savaşın tarafı olacağız.

“Silahlar her gün hayatlara mal oluyor”: Margot Käßmann barış çözümü istiyor.

© Kaynak: Tim Schaarschmidt

Ama pusuya düşürülen kurbanların yanında durmak Christian olmaz mıydı?

Yaptığımız şey bu: Ukrayna’dan bir milyon mülteci aldık, yardım nakliyeleri düzenliyoruz ve neredeyse her cemaat bağış topluyor. Dayanışma sadece silah tesliminde gösterilmez! Çin’deki Uygurlar ve Türkiye’deki Kürtler de bariz bir adaletsizliğe maruz kalıyor. Tüm bu durumlarda silah tedarik etmek istiyor muyuz? Barış hareketi silah sevkiyatına karşı olduğu için sürekli kendini haklı çıkarmak zorunda. Silah sevkiyatından yana olanlara da sorumluluk düşüyor çünkü silahlar sadece çözüm değil, her gün insan hayatına mal oluyor.

Yani, ideal olarak, silahsız bir barış anlaşması mı tasavvur ediyorsunuz?

İdeal olarak, silahsız bir dünya hayal ediyorum. Bu vazgeçmek istemediğim bir vizyon. Şu anda herkes sadece yeniden silahlanmadan bahsediyor, ancak eğitim veya iklimin korunması için yatırılan devasa meblağlara acilen ihtiyacımız var. Yedi torunumu düşündüğümde, geleceklerinin silahla güvence altına alınamayacağını biliyorum.

“Nükleer Silahların Olmadığı Bir Dünya”

Ancak Ukrayna örneği bunun tersini gösteriyor: Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kendi isteğiyle nükleer silahlarını teslim etti. Olmasaydı saldırıya uğramayabilirdi.

O halde amaç, mümkün olduğunca çok sayıda devletin nükleer silahlara sahip olması mı olmalıdır? Benim için hedef nükleer silahların olmadığı bir dünya.

Ne de olsa güçlü ve savunulabilir bir Ukrayna, Putin’in savaşı için ödediği bedeli artırabilir.

fiyatı yükseltmek mi? Şunu söylemekten çekinmeyin: Kan geçiş ücretini artırın, bu daha iyi olur. Bence bu sorunlu. Bunun parçalanmış insanlarla ilgili olduğunu anlamalıyız! Bu bir paradoks: Bir yandan savaşın dehşetini anlatan “Nothing New in the West” filmini kutluyoruz, diğer yandan silah şirketlerinin hisseleri hızla artıyor.

Aradığınız müzakereler nasıl olmalı? Putin masaya oturmaktan mutlu olmalı mı?

Henry Kissinger bir uzman ve geçen yıl şöyle dedi: Gerekirse Putin ile müzakere edin. İnsan hayatının kurtarılabilmesi için önce silahların susturulması benim için önemli. Müzakereler her zaman uzlaşma bulmakla ilgilidir. Bunun alternatifi, bir taraf için “toplam zafer” olacaktır – ama bu kaç milyon ölüme mal olur? ABD tahminlerine göre, bu savaşta şimdiden 250.000 kişi öldü.

“Kötü Hakaretler”

Şimdi bunu kendin için çok kolaylaştır. Ukrayna topraklarının bir kısmından vazgeçmeli mi? Putin’in Ukrayna’dan çekildiği bir çözüm adil olmaz mıydı?

Elbette Ukrayna buna kendisi karar vermeli, kimse onun adına konuşamaz. Ancak silah sağlayan herkes doğal olarak hikayenin bir parçası olur ve hikaye hakkında yorum yapmasına da izin verilir.

Barış çağrılarınıza gerçekte ne tür tepkiler alıyorsunuz?

Şu anda şimdiye kadar yaşadığım en kısır, karalayıcı tacizi alıyorum. Almanya’da ifade özgürlüğü var. Ancak şu anda bana öyle geliyor ki tek bir görüşe izin veriliyor: Silahları, silahları, silahları teslim edin! Bunun dışındaki her şey “divan pasifizmi” olarak reddedilir. Silah sevkiyatını savunanlar bile tanklarla cepheye gitmezler.

Hakaretlere nasıl tepki verirsiniz?

E-postalara gerçek eleştiri içeren tartışmacı bir şekilde yanıt veririm. Sadece diğerlerini siliyorum. 2017’de ölüm tehditleri aldığımda bir kez suç duyurusunda bulundum, ancak deneyimlerime göre bu hiçbir yere varmıyor.

Sözde korona şüphecileri, sağcılar mitinglerinde yürüdüklerinde sert bir şekilde eleştirildi. Pasifizminin Rusya’nın işine geldiğini düşünen Putin taraftarlarının veya AfD taraftarlarının Paskalya yürüyüşlerine katılmasını gerçekten nasıl engellemek istiyorsunuz?

Orada işleri olmadığını açıkça belirteceğim. Anlaşmazlık eken hiç kimse barış için inandırıcı bir şekilde gösteri yapamaz. AfD tarafından o kadar çok bok fırtınası aldım ki, arada derin farklar olduğu açık.

Müjde standarttır

Bu tür politik sorunlarda kendilerini ifade etmek kiliselerin görevi midir?

Müjde orada standarttır. İsa iddialılardan değil, zayıf ve barışçıllardan yanadır. Poliste, yani içinde yaşadığım toplumda ben de inancımla katkıda bulunuyorum. Örneğin, Mukaddes Kitap fakirleri doyurmamız ve yabancıları almamız gerektiğini söylediğinde, bu benim dünyaya olan bağlılığım için de bir anlam ifade ediyor.

Bununla birlikte, birçok evanjelik vaaz, daha çok sol parti programlarından alıntılar gibi geliyor.

Tabii ki kiliseler parti-siyasi bir pozisyon almamalı, ben kendim hiçbir zaman bir partiye üye olmadım. Ancak topluluklarına dahil olmalı ve zayıflar ya da yaratılışın korunması için seslerini yükseltmelidirler. Korona döneminde huzurevlerindeki yalnızlığı daha da fazla ele almalıydık. Kiliseler artık sosyal olarak alakalı olmasaydı, zayıflara olan bağlılığın çoğu kaybolacaktı.

Ama onların işi siyaset yapmaktan çok umut yaymak değil mi?

Umut yaymak aynı zamanda politiktir, çünkü inanç insanlara şimdi ve burada canlılık verir. Bu Paskalya mesajının bir parçası. Kutsal Cuma’yı Mesih’in çarmıha gerildiği gün olarak inkar etmemek önemlidir: evet, korku, ihanet ve ölüm vardır, inancımız bunu görmezden gelmez. Ama umut da var: Rab yükseldi, aşk ölümden daha güçlü. Bu umut veriyor – özellikle şu anda deneyimlediğimiz anlamsız ölüm göz önüne alındığında.

Bu röportaj ilk olarak “Hannoversche Allgemeine Zeitung”da çıktı.