Okul gezileri, öğrencilerin yarısı gidemez mi? 50 milyon geliyor

Felaket

Member
Son haftalarda geniş çapta tartışılan bir fenomen, yakın tarihli okul gezileri Skuola.net gözlemevi tarafından da doğrulandı ve ailelerin ve okulların geziler düzenlerken karşılaştıkları lojistik ve ekonomik nitelikteki tüm zorlukların yıkıma yol açtığı bir olgu.

Ayrılmaların azalmasına katkıda bulunan tek neden olmasa bile: disiplin nedenleri, mevcut öğretmen eksikliği ve öğrencilerin ve ailelerin bireysel tercihleri unutulmamalıdır. Ancak maliyetlerin geçmişe göre daha yüksek olması kesinlikle ana nedenlerden biridir ve tam da bu nedenle Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı önlem almak niyetindedir. Sorunu çözmek için Bakan Valditara, kurumları okul gezilerine mümkün olduğunca çok öğrenciyi dahil edecek bir konuma getirmek için 2023-204 öğretim yılı için 50 milyon avro tahsis edileceğini duyurdu.

MIM okul gezileri için 50 milyon ayırıyor: benzeri görülmemiş bir gerçek

Bu gerçek bir yenilik: Eğitim Bakanlığı’nın eğitim gezileri için fon ayırması hiç olmadı. Ancak son üç yılda bu sektörde yaşananların ışığında gerekli hale gelen küçük bir devrim, okul gezilerinin ciddi şekilde etkilenmesi: önce Covid, ardından fiyat krizi, eğitim faaliyetlerini büyük ölçüde tehlikeye attı. Ve her öğrencinin hayatındaki en unutulmaz anlardan birinin gittiğini gören, bedelini ödeyen her şeyden önce erkek ve kızlardı. Bu nedenle, MIM şimdi bir yön değişikliğine doğru ilerlemeyi planlıyor. İlk etapta, daha az varlıklı ailelerin çocuklarına ayrılacak olan kaynaklarla.

“Öğrenim hakkının savunulması Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı’nın önceliğidir”Bakan Valditara’nın altını çizdi, “ve okul tarafından sunulan tüm eğitim deneyimlerine, sosyal durumlarına halel getirmeksizin her gencin katılımını gerektirir. Bunlar arasında eğitim gezileri ve eğitim ziyaretleri, öğrenme için önemli fırsatlar ve insani ve kentsel gelişim yer alır. Bu nedenle, pandeminin dayattığı kısıtlamalardan sonra çocukların sosyalliğinin tam olarak iyileşmesini sağlamak için okul özerkliği açısından tam kullanımına dönüşü somut olarak destekleyeceğiz.”MİM’in bir numarasını açıkladı.

Ayrıca Bakan Valditara, kaynakların dağıtılacağı okulları belirlemeyi amaçlayan bir kamu duyurusunun yakında kabul edileceğine dair güvence verdi. Enstitüler – Bakanlığın basın bildirisini okuyor – 440/1997 sayılı kanunla kurulan “Eğitim teklifinin zenginleştirilmesi ve genişletilmesi ve eşitleme müdahaleleri için fon” tahsisi kapsamında seçilecek. Seçimin temelinde, ekonomik açıdan daha kritik öneme sahip aile durumlarını belirlemeyi amaçlayan bir dizi nesnel ve şeffaf kriter, ayrıca bir “Sübvansiyondan yararlanacak ailelerin ihtiyaçlarının zamanında tespit edilmesi” okullar tarafından yürütülür.

Öğrenci hareketliliği: Üç yılda SiyasetR’den 150 milyon

Ama hepsi bu kadar değil. Bakan ayrıca okullarda Erasmus programının paralel olarak güçlendirilmesini hedefleyerek ufku genişletmek istedi. Değişimler, uluslararası deneyimler, diğer gerçekliklerdeki akranlarla karşılaştırma: öğrenciler için, özellikle de bu tür bir seyahati desteklemek için ekonomik olanaklara sahip olanlar için, büyümek için pek çok fırsat vardır. Bunu göz önünde bulunduran Valditara, -Eğitim ve Liyakat Bakanı’nın bir kararnamesi ile- 150 milyon SiyasetR’nin önümüzdeki üç yıl içinde uluslararası okul değişimlerine tahsis edileceğini ve böylece mevcut yıllık kaynakların yaklaşık 39 milyona eşit artacağını duyurdu. Euro’nun. Son olarak, Eğitim Bakanlığı başkanı, yurtdışında Abruzzo, Molise ve Sardunya’daki okullara yönelik çeşitli oryantasyon eğitim faaliyetlerinin başlatıldığı, geçen 27 Mart tarihli MIM kararnamesini vurguladı. Valditara’nın kendisinin şüphe duymadığı zamanlarda Avrupa ofislerinde gençler arasındaki okul değişimlerini geliştirme, öğrencilerin kişisel gelişimini ve farklı gerçeklerle bütünleşmeyi teşvik etme ihtiyacını iddia ettiği göz önüne alındığında, açıkça kalbine çok yakın olan bir tema .

Skuola.net: öğrencilerin sadece yarısı eğitim gezisine çıkacak

Bunun yerine okul gezileri konusuna dönecek olursak, resmi olarak alarmı veren öğrenci portalı Skuola.net oldu. Mart 2023’ün sonunda toplanan verilere göre, 3.500 ortaokul ve lise öğrencisinden bugüne kadar yalnızca %18’i birkaç gün süren okul gezisine çıkmış görünüyor. Önümüzdeki iki ay için her halükarda planlamış olanların% 30’u eklenmelidir. Diğerleri için hiçbir şey yapmıyor: %17 için organizasyon cephesinde her şey sessiz (yılın bu noktasında herhangi bir şeyin gerçekleşmesi pek olası değil). Neredeyse üçte biri (%28) okul bu yıl seyahat olmayacağını zaten bildirmiştir. Ve sonra kişisel veya aile seçimiyle gitmeyecek olanlar var: neredeyse 10’da 1. Sabahtan akşama bir günlük ziyaretle kendilerini teselli edemeyenleri saymazsak: dörtte birden fazla ( %28’i bunu bile yapmayacağını önceden tahmin etmiştir.

Ama neden artık okulla başlamıyoruz? Birçok öğrenci, ana nedenin öğretmenlerin derslere eşlik etmeyi reddetmesi olduğunu bildirmektedir (%34). Ancak neredeyse 4 vakadan 1’inde, bunun arkasında açık (%15’i gezinin çok pahalı olacağını belirtiyor) veya üstü kapalı (%7’si yeterli katılımcıya ulaşılmadığını söylüyor) ekonomik sorunlar var. Disiplin nedeniyle durdurulanlardan bile daha yüksek bir pay (%17). Ayrıca, seyahat masraflarının ağırlığı, oraya seyahat edecek veya daha önce orada bulunmuş olan şanslıların seyahat programları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Durumların dörtte birinde (%26) destinasyon seçiminde belirleyici faktör tam olarak azaltılan bütçeydi. Ve daha genel olarak, nihai harcama 3 vakadan 2’sinde büyük ölçüde dikkate alınmıştır.