Okul ücretleri: Ortaokul sınavından sonra liseye kayıt için “ücret” gelir. Ödenmeli mi?

Felaket

Member
Ancak, Skuola.net portalı tarafından son günlerde toplanan birçok raporla doğrulandığı üzere, “lisans”ın alındığını kanıtlayan sertifika ile birlikte bir miktar paranın ödenmesini de isteyen kurumlar var. Bu miktar, neredeyse her zaman -genellikle 100 avro civarında, daha “teknik” ve “pratik” dersler için biraz daha fazla- içermesine rağmen, birçok ebeveynin burun kıvırmasına neden oluyor.

Okullar daha başlamadan neden katkı talep ediyor?

Nedir? Yeni bir şey değil: Yıllardır okullar ve aileler arasında tartışma ve sürtüşmelere yol açan sözde “gönüllü katkı”dır. Bu nedenle, bu tür “vergi” konusunda yönünüzü bulmanıza yardımcı olmak için Skuola.net kendisi – kendi Yönetmen, Daniele Grassucci – Ödemenin mahiyeti ve amacının açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Grassucci'nin altını çizdiği gibi, şunu söyleyerek başlayalım: “Kayıt sürecini düzenleyen bakanlık genelgesini okursanız, ailelerin ödemek zorunda olduğu tek para miktarının iki vergi olduğu açıkça belirtiliyor: kayıt ücreti ve toplam tutarı 20 avronun biraz üzerinde olan katılım ücreti. Bunlara, kursun sonunda sınavlara girmek ve diploma vermek için olanlar eklenebilir. Ayrıca, ISEE'si 20.000 avrodan düşük olan ailelerden gelen öğrenciler bu vergilerden muaftır”Bundan, herhangi bir başka katkının tanınmasının ailelerin özgür tercihi olarak anlaşılması gerektiği sonucu çıkar.

Gönüllü mü, zorunlu mu?

Ancak aynı referans mevzuatı, enstitülerin ek meblağlar talep etme olasılığını açıkça açıyor, ancak bunun bir talep olamayacağını vurguluyor. Aslında, “ailelerin okul katkıları gönüllüdür ve okul ücretlerinden farklıdır” diye yazılmıştır. Ve bunun yerine, çoğu zaman bir zorunluluk olarak sunulur, hatta bazen bir reddetmenin öğrencinin katılımını tehlikeye atabileceğinden bile korkulur. Ve yanlış anlaşılmalar burada ortaya çıkar. Çünkü, bir yandan hiçbir zorunluluk olmasa bile, aslında bu rakamlar okul yolunun doğru işleyişi için elzemdir.

“Sıklıkla – Skuola.net yöneticisi açıklıyor – “Gönüllü katkı, zorunlu eğitimin yerine getirilmesiyle sıkı sıkıya bağlantılı olan ve enstitü tarafından aileler adına ilerletilen bir dizi harcama kalemini içerir”. Bunlar nelerdir? Örneğin, gerekçe kitapçığının kopyalarından, elektronik kayıt hizmetine ve ek teminatlı sigorta poliçelerine kadar uzanırlar. Ancak bu 'masraf geri ödemeleri' arasında laboratuvarların ve sarf malzemelerinin işletimini karşılamak için gereken tutarlar da olabilir: “düşünürüz – diyor Grassucci – bir otel enstitüsünde ihtiyaç duyulan gıdaya veya bir tarım enstitüsünde hammaddelere”.

Ödemezseniz ne olur?

Gerçek şu ki, ödeme yapmazsanız hiçbir şey olmaz. “Kayıt işleminin resmileştirilmesi – uzman temin ediyor – okul katkısının tanınmasından kopuktur ve bu sonraki yıllarda da olur. Ödemeyi yapmazsanız okuldaki yerinizi kaybetmezsiniz. Ayrıca bu Anayasa tarafından garanti altına alınan çalışma hakkını ihlal edeceği için”Aynı zamanda, eğitim hakkı zorunlu eğitimin ücretsiz olması anlamına geliyorsa, her bir öğrenci için ortaya çıkan ek maliyetler yine de aileler tarafından karşılanmaktadır. “Mantık – Grassucci devam ediyor – şöyledir: Ben, Devlet, öğretmenlerin ve masaların parasını ödüyorum, sen kağıt ve kalemi getiriyorsun”.

Bu yaklaşım, ne yazık ki bazı kurumların avantaj elde etmek istediği gri bir alanı körüklüyor. Gerçekten bir tür “sahtekarlık” var mı? “Tam olarak değil – öğrenci portalının yöneticisi iddia ediyor – çünkü temelde, çok nadir çarpıtmalar hariç, tamamen finansal nedenler vardır. Okullar ve eğitim kurumları, eğitim hayatı için ihtiyaç duyulan sarf malzemelerinin satın alınması gibi, işletimleriyle ilgili masrafları karşılayabilmek için – yazıcılar, fotokopi makineleri, laboratuvarlar, yazılım lisansları, makineler vb. dahil – Bakanlık tarafından belirli dağıtım kriterlerine göre tahsis edilen fonlara güvenirler. Ancak bu fonlar her zaman yeterli olmayıp, okulları ailelere el uzatmaya zorlar”.

Peki pratikte, okulların önceden ayırdığı bu küçük hazinelerin amacı nedir? Neyse ki, okul iyi niyetle hareket ederse, ailelerin bunu anlamak için tüm araçlara sahip olduğu açıktır: “Enstitünün web sitesinin ‘Şeffaflık’ bölümünde ve ayrıca bakanlık platformu ‘Scuola in Chiaro’da – Grassucci açıklıyor – yapıların ailelerin ücretsiz bağışlarından gelen parayı nasıl harcadıklarını bildirmeleri gerekiyor”.

Ne yapmak tavsiye edilir?

Bu noktada çoğu insanın aklına bir şüphe gelebilir: Ödemeye değer mi, değmez mi? Uzmanın tavsiyesi ilk senaryoya doğru gidiyor, çünkü “Bu, okulun ve dolayısıyla öğrencinin hayatını iyileştirmek için kullanılan paradır. Ve sonra büyük miktarlardan bahsetmiyoruz, liselerde seksen ila yüz avro arasındadır. İstisna, önemli laboratuvar ve pratik faaliyetlerin, teknik ve mesleki enstitülerin varlığı nedeniyledir: burada miktar 250 avroyu aşabilir. Daha fazla değil”.

Ayrıca bazı durumlarda, katkının aile bütçesine olan yükü, %19 oranında vergi indirimine tabi olması nedeniyle gerçekten çok düşük olabilir. “şartıyla – Skuola.net yöneticisi vurguluyor –izlenebilir bir ödeme aracıyla ödenmeli ve doğru nedeni bildirilmelidir, yani bu neden, teknolojik yenilik, okul binaları ve eğitim ve öğretim teklifinin genişletilmesi gibi amaçlardan bir veya daha fazlası lehine yapılan ücretsiz bağıştır”. Bundan sonra bir diğer özelliğe dikkat etmeniz gerekiyor: “Eğer okul farklı sebeplerden dolayı ödeme talep ederse, bu durum muafiyeti etkisiz hale getirebilir”.

Öneri kabul edilmezse ne olur? Ebeveyn isteği geri göndermeyi reddederse ne olur? “Bir aile gönüllü katkıyı ödememe meşru hakkını kullanmak isterse – Grassucci hatırlıyor – bu, resmi olarak, yalnızca ailenin enstitüye geri ödemesi gereken masraflarla ilgili kısmı ödeme niyetini gösteren onaylı bir e-posta veya kayıtlı mektup göndererek okula bildirilmelidir. Bu şekilde, borçlu olunan şey, kesinlikle gönüllü olan şeyden ayrılır”.