Okul yönetimindeki reform yasadır: öğrenciler için ne gibi değişiklikler olur?

Felaket

Member
Bu tedbir doğrudan Eğitim ve Liyakat Bakanı Giuseppe Valditara tarafından güçlü bir şekilde desteklendi. Peki bugüne kıyasla öğrenciler için gerçekte ne değişiyor? Öğrenci web sitesi Skuola.net sordu Mario Rusconi, Roma Ulusal Müdürler Birliği Başkanı ve Pio IX Capitoline Enstitüsü'nün baş öğretmeni.

Çeşitli parlamento kararlarından sonra kanunun genel yapısı nasıldır?

“5'in davranıştaki başarısızlığı devam ediyor. İkinci çeyreğin sonunda başarısız olanların oylamaya dahi alınmaması devam ediyor. Lisede 6 ile birlikte Eylül ayına kadar ertelenir ve vatandaşlık eğitimi bütünleme sınavına girmek zorunda kalırsınız. Davranış notunu vermek için kişinin yalnızca ikinci çeyrekteki değil, tüm okul yılı davranışına bakması gerektiğini akılda tutarak. Ve son olarak, davranış notu burada da yeniden uygulamaya konduğundan, yeni kuralların ortaokullar için de geçerli olacağını hatırlayarak.”

Yeni kurallar okul uzaklaştırmalarının yönetimini de kökten değiştiriyor. Nasıl?

“Belki de 'borç'u belirleyen davranıştaki 6 kurala ek olarak en önemli yenilik, uzaklaştırma cezalarının okul ortamında ancak iki gün içinde olması durumunda, daha sonra okuldan uzaklaştırılacak olan kurtarma çalışmalarının gerçekleştirilmesiyle yönetilebileceği gerçeğiyle ilgilidir. Büyük uzaklaştırmalarla ilgili olarak, sınıfta kalmanın alternatifleri olan özel kurtarma önlemleri uygulamaya konulacak, bu da öğrencilerin ikiyüzlülüğünü ortadan kaldıracak, belki de beş gün süreyle okuldan uzaklaştırılacak ancak sınıfta kalma zorunluluğu getirilecek. okul.”

İki günü aşan uzaklaştırmalarda derse dönüş için bir nevi memuriyet yapılacağı konuşuluyordu: Nasıl olacak?

“Bu konuda, kurtarma faaliyetinin yürütülebileceği dernek, kuruluş ve organların belirtilmesi gereken kanunun uygulama kararnamelerinin görülmesi önemli olacaktır. Ancak, bu kural mevcut olmadığında bile, diğer birçok müdür gibi benim de çoğu durumda çocukları, örneğin Caritas kantininde hizmet etmeye, pediatri hastanelerinde hastanede yatan çocuklarla çalışmaya veya benzeri işlere gönderdiğimi hatırlıyorum. şeyler. Her halükarda bu, sosyal ve ahlaki olduğu kadar iyileştirici değeri de büyük olan bir kuraldır.”

Yani bir bakıma aslında yeni değil…

“Az önce onaylanan mevzuat, benim fikrime göre, okulların sıklıkla uyguladığı ama ebeveynlerin olumsuz tepki vermesi nedeniyle zorlukla uyguladığı, benim yer altı olarak tanımladığım bir uygulamayı dikkate almaktan başka bir şey yapmıyor.

Bana öyle geldi ki, spor salonunu tamamen kirleten bir çocuğa ertesi gün bir kovayla gelip spor salonunu temizlemesi için bir yaptırım uygulamıştım; bu durumda avukat olan ebeveyn bana gelip beni reşit olmayanların sömürülmesi ve yasa dışı çalışma nedeniyle ihbar etmek istediğini söyledi.

Bu, daha önce benimsenen tüm alternatif tedbirlerin, şeytanın avukatları olarak ebeveynler tarafından sözlü olarak saldırıya uğramasalar bile, neredeyse bir şekilde hatalı oldukları kanıtlanma korkusuyla zanaatkar düzeyde alındığı anlamına geliyor. Bu yasayla okullardaki bu tür korkular ortadan kalkacak.”

Cezaları kim belirleyecek?

“Öğrencilere yönelik yaptırımlar halihazırda gazetelerde uygunsuz bir şekilde okunduğu gibi müdür tarafından değil, boyutuna göre sınıf veya enstitü konseyi tarafından uygulanıyor. Bu nedenle meslektaş organları tarafından. Bu yasa aynı zamanda karar verecek olanın üniversite organları olduğunu yinelemektedir. Tabii bunun içinde müdür de var.

Ancak, diyelim ki medyada, Müdürün neredeyse her şeye kadir olduğu ve bir öğrenciyi istediği zaman uzaklaştırıp okuldan uzaklaştırabileceği efsanesi hiçbir zaman var olmadı ve sanırım hiçbir zaman da var olmayacak.”

Uygulamada, sizin bakış açınıza göre, yeni kurallar okulların disiplinsiz öğrencileri daha kolay cezalandırmasına olanak tanıyacak mı?

“Özellikle ortaokullardaki öğrencilerin davranışları üzerinde kesinlikle daha büyük bir etkisi olacak. Ancak cezalara ilişkin olarak öğrenci tüzüğü, yaptırıma tabi tutulması gereken tüm uygunsuz davranışları gösterecektir.”