Oristano, Ave Maria okulda: öğretmen açığa alındı

Felaket

Member
Sınıfta dua ve tespih, öğretmen açığa alındı

Öğretmen Marisa Francescangeli için 80’lerin ortalarında başlayan bir kariyer yolu, ilk olarak Nuoro eyaletindeki vekillerle, ardından ilkokul ve çocukluk okullarında öğretmenlik yapma yarışmasını kazandı.

“Küçük çocuklarım vardı, bu yüzden yönetici asistanı olarak başladım ama arzum öğretmen olmaktı, bu yüzden 5 yıl kaldığım Cagliari’de vekil öğretmen olarak devam ettim. Sonra kocam Oristano’lu olduğu için kürsüyü kabul ettim. Burada, üç yıldır kadrolu olduğum ve iki yıl içinde emekli olmayı umduğum San Vero Milis’te”, diyor aynı zamanda İtalyan Katolik Öğretmenler Derneği’nin il meclis üyesi olan öğretmen.

Ama şimdi özgeçmişi bir kişi tarafından lekeleniyor. okul müdürü ve il okul müdürlüğünün sağlanmasıiki velinin okula tespih bileziğini şikayet etmesi ve Noel öncesi sınıfta okunan dualar üzerine: yirmi gün izin 27 Mart’tan 15 Nisan’a ve bir maaş indirimi.

“Bütün velilerle bir toplantı yapılmıştı ve özür diledim. Öyle sandım ama iki cumartesi önce okuldan çıkarken taahhütlü mektup bana elden teslim edildi ve suskun kaldım. Hemen açmaya cesaret edemedi, eve gittim ve ancak akşam 22:00’de açtım: Şok oldum” diyor öğretmen.

“Okula gitmek benim için bir zevk ve yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum, üstelik bütün çocuklar din dersi alıyor ve ilk cemaat için hazırlanıyorlar – yine gözyaşlarını zor tutarak açıklıyor.” Benim için okula gitmek bir zevk. Çocukları özlüyorum.”

Davayı Uil sendikasının avukatı Elisabetta Mameli takip ediyor. karara itiraz edecek.

Bu arada hikaye Milli Eğitim ve Liyakat Bakanı’nın masasına oturdu. Joseph Vallettaraçeşitli merkez sağ milletvekillerinin “Katolik dinine karşı hoşgörüsüzlüğü” ve “laik köktenciliği” kınayan soru ve açıklamalarıyla.

Marisa Francescangeli bir adaletsizliğin kurbanı gibi hissediyor. Ama o yalnız değil. “Meslektaşlar ve okul çocuklarının ebeveynleri arasında birçok kişi şaşırdı, beni aradılar ve beni destekliyorlar. Ancak şimdi, öğrencilerimi tekrar kucaklayabileceğim sadece 16 Nisan’ı düşünüyorum”.