roman romandır romandır

Beykozlu

New member
İşte karşınızda, sezonun en çok müjdelenen kitabı. “Hala uyanık?” Benjamin Stuckrad-Barre tarafından yazılan kitap, tabii ki başta Berlin medya balonu, büyük bir yayınevinin yönetimi ve Bild’in eski yazı işleri müdürü Julian Reichelt’in hukuk firması tarafından uykusuz bir şekilde bekleniyordu.

Reklamdan sonra devamını okuyun

Yaklaşık 400 sayfalık kitabın önünde, yazarın “tamamen bağımsız yeni bir eser yarattığını” vurguladığı bir önsöz yer alıyor. Roman “kısmen çeşitli gerçek olaylardan esinlenmiştir, ancak bağımsız ve bağımsız bir kurgusal hikayedir.”

Sezonun en çok konuşulan kitabının yazarı: Benjamin von Stuckrad-Barre Hala uyanık? yazılı

Sezonun en çok beklenen kitabının yazarı: Benjamin von Stuckrad-Barre’nin “Hala Uyanık mı?” yazılı

© Kaynak: resim ittifakı/dpa/dpa-Zentralbild

Tek başına “roman” kelimesi yeterli olabilirdi ama hukuk bürolarının hevesli okuyucuları için insan kendini yeterince destekleyemez.

“Spiegel” röportajında Stuckrad-Barre şöyle diyor: “Roman nota anahtarı mı? Kesinlikle olmaz.”

Orta yaşlı erkekler arasında bir aşk üçgeni

İyi o zaman. Peki, konumları Berlin ve Los Angeles arasında gidip gelen bu genellikle nefes kesici, bazen uzun soluklu çalışma ne hakkında? Her şeyden önce, orta yaşlı erkekler arasında bir aşk üçgeni.

Büyük bir medya şirketinde eskiden “serbest top” olan birinci şahıs anlatıcı var. Bu medya şirketinin başkanı, birinci şahıs anlatıcının “arkadaş”ı, “en iyi arkadaşı” ve romanın sonunda “lanet olası eski erkek arkadaşı” vardır. Ve seyircilerin temel içgüdülerine hitap eden bir televizyon ağının “isyancı yazı işleri müdürü” var, genç kadınlara her gece bitkin düşen metin mesajları gönderiyor ya da onlara samimi toplantılar yapmalarını emrediyor. Kendisini, efsanevi savaş muhabirliği atamalarının dehşetini gören hassas bir amir olarak tasvir ediyor. Romanın ortalarında bir noktada onun hakkında şu cümle söyleniyor: “Gerçekten ne zaman çalıştığını, genç çalışanlarla tüm hikayeleriyle gerçekten merak ediyorum.”

Benjamin von Stuckrad-Barre, Mathias Döpfner ve Julian Reichelt

Yani üç adam. Bu aşk üçgeninde gerçek yüzler arıyorsanız, pek çok okuyucunun aklına Benjamin von Stuckrad-Barre, Mathias Döpfner ve Julian Reichelt isimleri gelir. Ve kitapta anlatılan, şehrin derinliklerine kadar uzanan bir video duvarıyla anlatılan bir genel merkez, gerçek dünyada Berlin’de, Axel-Springer-Strasse’de bulunuyor.

Kesinlikle hepsi tesadüf. Hayır, o kadar aptalmış gibi davranmak zorunda değiliz. Geçen yıl Stuckrad-Barre, Berliner Morgenpost podcast’inde arkadaşı Hajo Schumacher’e “yaklaşık üç yıldır bizzat deneyimlediğim” bir şey üzerinde çalıştığını söylemişti.

Akış Ekibi

Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçlarını içeren haber bülteni – her ay yeni.

Şikayet hattı olarak Stuckrad-Barre

Stuckrad-Barre şimdi “Spiegel”e rapor veriyor: “Springer yayınevinden kadınlar beni aramaya başladı ve bugüne kadar da aramaya devam ediyor.” Romanda birinci şahıs anlatıcı şöyle diyor: “İstasyon için bir tür özel santral, şikayet hattı oldum. Çünkü istasyon sahibiyle çok yakın arkadaştım ve aynı zamanda tüm karmaşada herkesin onun bu moloz kulede kesinlikle kariyer hedefi olmadığını bildiği tek kişiydim.

Kabadayı yazı işleri müdürü, “Hala uyanık mı?” tablosundaki en az ilginç kişidir. bu bana mı geliyor?” Anlatıcı, rakibi kıskançlıkla hor görür.

Çok komik ve çok yerinde

Ancak arkadaşı onu sürekli savunur. “Biliyor musun, TÜM GEREKLİ ELEŞTİRİLERE KARŞI, en azından bir şeyler yapmaya cesaret ediyor. Ve buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Geçenlerde, Şansölye ile röportaj yapacak olsaydı, ona bir vatandaşın bakış açısından olduğu gibi davranacağını söyledi: çalışanı. Gazetecilik budur. … Bunu denedim: Aha, yani çalışanı – bu, Şansölye’nin vücudunu da hissetmek istediği anlamına mı geliyor?

Geceleri Grünwald Kalesi ve Grünwald Köprüsü ile Grünwald manzarası.

Geceleri Grünwald Kalesi ve Grünwald Köprüsü ile Grünwald manzarası.

Lüks, gösterişli ve uzun çitler: zenginler ve diğerleri

Grünwald’ın Münih banliyösünde birçok zengin insan yaşıyor. Ancak kasabada bando çalan veya mültecileri ağırlayan normal insanlar da var. Bölünmüş bir topluluktan rapor.

Yazarın kitabına gelişigüzel serpiştirdiği SIKINTI BÜYÜK HARFLER dışında bu çok komik ve çok isabetli. Romanın dışında, hepimizin çok iyi hatırladığı gibi, Mathias Döpfner, Reichelt’i Stuckrad-Barre’ye yazdığı bir metin mesajında, “yeni DAC otoriter devletine” hâlâ cesurca başkaldıran “Almanya’daki son ve tek gazeteci” olarak tanımlamıştı. Neredeyse herkes “propaganda yardımcıları” olmuştu. Döpfner bu “ironik” mesaj için özür diledi. Birinci şahıs anlatıcının CEO arkadaşı “Hala uyanık mı?” ayrıca yazım ve dilbilgisi doğru olsa da birçok kısa mesaj yazar. Romanın kurmaca olduğunun bir başka kanıtı.

İkisi arasındaki uzun dostluk, istasyon patronunun genel yayın yönetmeninin gücünü kötüye kullanmasına izin verdikçe bozulur. Ve burada da Stuckrad-Barre, nefessiz anlatı akışı içindeki özlü buluyor: “Seni şimdi çok sert buluyorum, aynı zamanda haksız,” patron anlatıcıyı suçluyor. “Ben de seni çok yumuşak ve kendini beğenmiş buluyorum,” diye karşı çıkıyor.

“En önemli karakter zaten bu adamlardan biri değil, aynı zamanda kurgusal kahraman Sophia”

Bir süreliğine yeniden bir araya geliyorlar gibi görünüyor. Sonra en sevdikleri şarkı olan “Dans etmeye devam et”i duyarlar ve sonunda eski günlerdeki gibi iç içe dans ederler. Ancak kısa bir süre sonra şöyle der: “Dans etmeye devam edin – ve herkes kendisi için ölür.”

Korfu açıklarında bir Rus milyarderin 500 milyon dolarlık süper yatı.

Korfu açıklarında bir Rus milyarderin 500 milyon dolarlık süper yatı.

Kayan fazlalık

Süper zenginler, sosyal kararlardan kopuk bir tür paralel dünyada yaşıyor. Bunu yaparken, ekonomik eşitsizliği ve bu gezegendeki ekolojik felaketi körüklüyorlar. Bu adaletsizliğe neden kimse üzülmüyor?

Ama erkekler hakkında yeterli. Stuckrad-Barre, “Zaten en önemli karakter bu adamlardan biri değil, aynı zamanda kurgusal olan kahraman Sophia” diyor. Önce baş editöre aşık olan, sonra anlatıcıya güvenen genç moderatörlerden biri. İlişkiyi başkalarıyla birlikte ilerletir. “Rıza mı? Güç dengesizliği derken benimle dalga mı geçiyorsun? İkisinden hangisi için bir şeyi bitirmek daha kolay? Elbette, çoğumuz bu kalitesiz habere tepki verdik, bu yüzden bu kadar utanç verici.”

“Muhtemelen yine de söylemesine izin verilecek” de muhafazakar isyancı kızı oynuyor, işten sonra kendine güveniyor, alaycı ve bağımlılık sorunuyla mücadele ediyor. Romanın sonunda istasyondaki kadınlara yönelik harika çalışma ortamının reklam karakteri olarak karşımıza çıkıyor. “Bırakmak istedi ama muhtemelen bu kadar çabuk başka bir şey bulamayacak ve kıdem tazminatı nedeniyle kovulmayı tercih edecek.”

Roman çok gerçekçi, çok belirsiz bitiyor. Kahramanın yolculuğu yok. Vahiy yok. sadece edebiyat Ve küçük olanlar bile değil.

Benjamin von Stuckrad-Barre: Hala uyanık mı?, Kiepenheuer & Witsch, 384 sayfa, 25 Euro.