Saksonya-Anhalt: Görünüşe göre SPD seçim bölgesi ofisine kundaklama saldırısı

Beykozlu

New member
Halle/Saale. Perşembe gecesi SPD üyesi Bundestag Karamba Diaby’nin seçim bölgesindeki ofisinde yangın çıktı. Polis kundaklamadan şüpheleniyor. Vatandaşların Halle’deki ofisine şüpheli bir kundaklama saldırısının ardından Diaby, suçun ırkçı bir geçmişe sahip olduğunu varsayar. Fail olduğu iddia edilen kişi sorulduğunda Diaby, “Adamı bir yılı aşkın süredir tanıyoruz,” dedi.

Reklamdan sonra devamını okuyun

Fail olduğu iddia edilen “polis tarafından biliniyor”

Diaby’ye göre, 55 yaşındaki adam, Diaby’ye karşı sık sık ırkçı hakaretler kullandı ve ayrıca posta kutusuna ırkçı sözler içeren mektuplar bıraktı. “Bu konuda polis tarafından da biliniyor.”

Çarşamba akşamı geç saatlerde tanıklar, Halle’deki (Saale) binada ve acil servislerde alevler olduğunu fark ettiler. Edinilen bilgiye göre görgü tanıkları da evin önünde şüpheli bir adam görmüş ve polis gelene kadar onu tutmuş. Şüpheli kundakçı tutuklandı. Polise göre, 55 yaşındaki gözaltında. İtfaiye yangını kısa sürede söndürdü. Tanık görüşmelerinin Perşembe günü yapılması planlanıyor. Bir polis sözcüsü, 55 yaşındaki kundakçı olduğu iddia edilen kişinin daha sonra dinlenmesi gerektiğini söyledi. Polise göre, suçun siyasi bir arka planı olup olmadığı henüz belli değil.

Esken, SPD seçim bölgesi ofisinde yanıyor: “Demokrasiye saldırı”

Birçok politikacı Twitter’da dayanışmalarını ifade ediyor. SPD lideri Saskia Esken, SPD Milletvekili Karamba Diaby’nin seçim bölgesi ofisine yönelik iddia edilen kundaklama saldırısını kınadı. SPD parti yöneticisinden yapılan basın açıklamasına göre, Perşembe günü “Dehşete düştüm” dedi. “Korkakça bir saldırıdan” söz etti. SPD Saxony-Anhalt Perşembe sabahı Twitter’da Bundestag üyesi Diaby ve SPD’nin Halle’deki ofisine düzenlenen “korkakça kundaklama saldırısı” hakkında konuştu.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Aynı zamanda bu, “tüm demokratların sert bir şekilde kınanmasını gerektiren yerel demokrasiye yönelik bir saldırıdır.” Diaby, örneğin 2020’de binasına ateş edildiğinde ve çalışanları tehlikeye atıldığında, aşırı sağcı çevreden olduğu iddia edilen büyük tehditlere defalarca maruz kalıyor.

Soruşturmalar devam ediyor

Polisin verdiği bilgiye göre, çıkan yangında ön kapı ve evin giriş alanındaki zemin hasar gördü. Adli tıp teknisyenleri olay yerinde delil topladı. Yangının çıkış nedeni ve kesin çıkış nedeni ile ilgili soruşturma sürdürüldü. Yetkililer Perşembe günü hasarın boyutu hakkında bilgi vermedi. Diaby’de bir vatandaşlık ofisine yapılan ilk saldırı değil. 2020 yılında Federal Meclis SPD üyesinin başka bir ofisine düzenlenen saldırının ardından vatandaş ofisinin camında kurşun delikleri bulundu.

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Twitter’da Dayanışma

SPD Saxony-Anhalt Perşembe sabahı Twitter’da Bundestag üyesi Diaby ve SPD’nin Halle’deki ofisine düzenlenen “korkakça kundaklama saldırısı” hakkında konuştu. Sosyal ağların kullanıcıları daha sonra dayanışma ile tepki gösterdi. Federal Meclis üyesi Derya Türk-Nachbaur korkakça ve sinsi eylemlerden bahsetti. Türk-Nachbaur, “Bizim demokrasimizde, fikirlerinizi milletvekillerine ifade etmenin şiddet içermeyen sayısız yolu vardır.”

Harici içeriği göster

Eski devlet bakanı ve SPD’li siyasetçi Sawsan Chebli eleştirdi: “Karamba Diaby’nin ofisi yeniden saldırıya uğruyor ve biz her zamanki gibi iş yapıyoruz. Bu beni çok kızdırıyor.” 2020 yılında milletvekilinin kampanya ofisine ateş açıldı.Ayrıca Diaby’nin ölüm tehditleri aldığını belirten Senegal, “Tehdidi ciddiye alıp hemen polise haber verdim. Derhal soruşturma başlatıldı ve şahsımı korumak için tedbirler alındı” dedi. zamanda doğmuş politikacı.

Harici içeriği göster

Bu arada, diğer partilerden politikacılar da dehşete kapıldı. FDP Milletvekili Frank Müller-Rosentritt, iddia edilen kundaklama saldırısını “değerli bir meslektaşımıza ve özgür demokratik temel düzenimize yönelik iğrenç bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Harici içeriği göster

Saksonya-Anhalt’taki Yeşiller’in eşbaşkanı Madeleine Linke, bunun münferit bir vaka olmadığını hatırlattı. “Tüm partilerden politikacıların seçim bölgesi ofisleri düzenli olarak saldırılara, grafitilere ve öfke patlamalarına maruz kalıyor. Bu tehlikeli” diye Twitter’da yazdı.

Harici içeriği göster

Yeşiller siyasetçisi ayrıca tutarlı soruşturmalar ve önleme çağrısında bulundu.

RND/dpa/ag