Stark-Watzinger eyaletlere baskı yapıyor

Beykozlu

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP), federal eyaletleri, okullar için 2025'in başında planlanan Dijital Pakt 2.0'ın zamanında başlatılmasını daha fazla gecikmeyle tehlikeye atmamaları konusunda uyardı. Stark-Watzinger, Editoryal Network Almanya'ya (RND) “Zaman çok önemli” dedi. Bakan, federal hükümetin eyaletlere adil bir teklifte bulunduğunu söyledi. Bakan, “Ülkeler nihayet dürüst olmazlarsa Dijital Pakt 2.0 Ocak 2025'te başlayamayacak” diye vurguluyor.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Okulların dijitalleştirilmesi söz konusu olduğunda yarı yolda kalmamalısınız. FDP'li politikacı, “Öğrencilerimizi dijital dünyaya uygun hale getirecek Dijital Pakt 2.0'ı hep birlikte başarabiliriz” diye ekledi.

Sermaye Radarı

Hükümet bölgesinden RND bülteni. Her perşembe.

Fikirler büyük ölçüde farklılık gösterir

Digital Pact 2.0'ın Mayıs ayında süresi dolan önceki programın yerini alması amaçlanıyor. Müzakerelerin uzun zaman önce sonuçlanması gerekiyordu ancak federal ve eyalet hükümetleri aylardır maliyetler konusunda tartışıyor. Federal hükümet, dijital anlaşma için 2025 ile 2030 yılları arasında 2,5 milyar avro, yani yılda yaklaşık 417 milyon avro sağlamayı teklif etti. Ancak devletlerin de aynı miktarda katkıda bulunması gerekiyor. Dolayısıyla Stark-Watzinger, trafik ışığı koalisyonunun ortak federal devlet finansmanında her zaman 50'ye 50'lik bir bölünmenin geçerli olması gerektiği yönündeki kararını takip ediyor.

Eyaletler geçtiğimiz günlerde federal hükümetten yılda 1,3 milyar avro ve 90:10 oranında maliyet dağıtımı talep etti. Eyaletler bu tutarları Dijital Paket 1.0'dan alıyor: Bu anlaşmada federal hükümet beş yıllık dönemde 6,5 milyar euro ödedi. Eyaletler yalnızca 500 milyon Euro civarında katkıda bulundu. Şu ana kadar eyaletler, halihazırda sürmekte olan kendi dijital projeleri için kredi almalarına izin verildiği takdirde daha fazla katılıma dahil olmak istiyorlar. Ancak federal hükümet “taze” para talep ediyor.

Ama mesele sadece para değil. Stark-Watzinger, eğer federal hükümet zaten para veriyorsa, eğitim içeriği konusunda da söz sahibi olmak istiyor. Bakan, diğer şeylerin yanı sıra, dijital öğretme ve öğrenme alanında öğretmenler için daha fazla eğitim verilmesi yönünde çağrıda bulunuyor. Ancak eyaletler bunu eğitim egemenliklerine yönelik bir ihlal olarak reddediyor.