UNRWA ciddi iddialarda bulunuyor – İsrail yalan söylüyor

Beykozlu

New member
Tel Aviv/Gazze/Beyrut. İsrail, BM yardım çalışanlarının, güç durumdaki Gazze Şeridi'ndeki sivillere yönelik insani yardımı engellediği yönündeki suçlamalarına karşı kendisini sert bir şekilde savundu. Birleşmiş Milletler Filistin Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Gazze Şeridi'ndeki direktör yardımcısı Sam Rose, CNN'e, şu anda kıyı şeridine yardım olarak “neredeyse hiçbir şeyin” gelmediğini söyledi. İsrail Filistin İşleri Otoritesi Cogat, Platform X'te “Bu bir yalan Sam Rose ve sen de bunu biliyorsun” dedi.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Ajans, Mayıs ayından bu yana Gazze Şeridi'ne 26.000 kamyonla 500.000 ton yardımın ulaştığını da sözlerine ekledi. UNRWA malları dağıtamıyor ve bunu yalanlar yayarak örtbas etmeye çalışıyor. Her iki tarafın da sağladığı bilgiler başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı.

İsrail ordusu Hizbullah'ın mali yapısını hedef alıyor

İsrail'in Lübnan'da yenilenen saldırılarının hedefi bu kez Hizbullah'ın finans kuruluşunun binaları.

Kaynak: dpa

Geçen hafta ABD İsrail'e kıyı şeridindeki insanlara yönelik malzemeleri iyileştirmesi için 30 günlük bir süre verdi. Aksi takdirde ABD'nin İsrail'e silah tedariki risk altında olabilir.

Blinken Ortadoğu'ya bir gezi daha gerçekleştiriyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cuma gününe kadar Ortadoğu'ya yapacağı bir başka ziyarette, önce İsrail'de, ardından bölgedeki diğer ülkelerde Gazze savaşını sona erdirmenin, İsrailli rehineleri serbest bırakmanın ve İsrail halkının acılarını hafifletmenin yolları hakkında konuşmak istiyor. Dışişleri Bakanlığı'nın Washington'da duyurduğu açıklamaya göre Filistinliler. İsrail'den gelen bilgilere göre, Salı günü İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı İzçak Herzog ile görüşmeler yapılması planlanıyor.

Almanya ayrıca Gazze'ye daha fazla yardım ulaştırılması çağrısında bulunuyor

Gazze Şeridi'ndeki dramatik insani durum göz önüne alındığında, federal hükümet bir kez daha İsrail'den tartışmalı bölgeye daha fazla yardım gönderilmesine izin vermesini talep etti. Berlin'deki Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, çok sayıda sivil ölümü ve özellikle kuzey Gazze Şeridi'nde yardım malzemelerinin geniş çapta kapatılmasına ilişkin raporların oldukça endişe verici olduğunu söyledi.

dpatopbilder - 17 Ekim 2024, İsrail, Tel Aviv: İsrail'in terör örgütü liderinin öldürüldüğünü doğrulamasının ardından Hamas tarafından kaçırılan İsrailli rehinelerin aileleri ve destekçileri, Hamas esaretindeki rehinelerin serbest bırakılması talebiyle düzenlenen protestoya katıldı Hamas Sinwar duyurdu. Fotoğraf: Ilia Yefimovich/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Sinwar'ın sonu aynı zamanda savaşın da sonunu getirir mi?

Hamas lideri Cihia el Sinvar'ın ölümü, dünya çapında Gazze'deki savaşın yakında sona ereceğine dair umutları artırdı. Ancak bu ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eskisinden daha işbirlikçi olduğunu göstermesi durumunda başarılı olacaktır. RND baş yazarı Matthias Koch tarafından yapılan bir analiz.

BM yardım çalışanları: Gazze Şeridi'ndeki insanlar tuvaletlerde yaşıyor

UNRWA Başkanı Philippe Lazzarini, Gazze Şeridi'ndeki sıkıntı ve dehşeti sert ifadelerle anlattı. İsrail yetkilileri, insani yardım kuruluşlarının kuzey kıyı şeridindeki insanlara ilaç ve gıda gibi temel malzemeleri ulaştırmasını engellemeye devam etti. Hastanelerin bombalandığını ve elektriklerin bulunmadığını yazdı

Kaçmaya çalışan kişilerin de öldürüldüğüne dair haberler var. Sokaktaki cesetlere ulaşılamadı. Lazzarini, “Ateşkes, bu sonsuz kabusa son vermenin başlangıcı olacaktır” dedi.

RND/dpa