Üniversite: kayıtlar yapılıyor ancak 6 öğrenciden biri yıl içinde fikrini değiştiriyor

Felaket

Member
Aslında öğrenci portalı Skuola.net tarafından gerçekleştirilen bir analizin işaret ettiği gibi, birçoğunun yol boyunca kaybolmaya mahkum olduğu belirtiliyor: AlmaDiploma tarafından sunulan en son verilere göre, kaydolanların %6,8'i eğitimden vazgeçiyor. ilk on iki ay. ay ve diğer %9,3'lük bir kesim de aynı süre içinde bir üniversiteden diğerine veya farklı bir öğrenim yoluna geçmeyi tercih ediyor. Sonrasında da devam eden bir diaspora: Bu kez ANVUR (üniversitelerin performansını değerlendiren kurum) tarafından açıklanan rakamlara göre, üçüncü yılda okuldan ayrılanların payı %20'yi aşıyor.

Mezun olmayı başaranlar bu deneyimi tekrarlayacaklar

Neyse ki sona ulaşanlar sonunda minnettar oluyorlar. Neredeyse her zaman genel deneyimi fazlasıyla olumlu bir şekilde değerlendiriyoruz. Sadece bir azınlık bir şeyleri değiştirirdi. Ancak neredeyse hiç kimse kontrolden çıkan yolu reddetmez. Bu durum, AlmaLaurea'nın 2023 yılında üniversiteden başarıyla mezun olanların ifadeleriyle güncellenen mezun profiline ilişkin, ülkemizin akademik sistemini uygun ayrımlarla destekleyen başka bir raporuyla da vurgulanıyor.

Genel bir değerlendirme yapmamıza olanak sağlayan kilit soru şudur: “Zamanda geriye gidebilseydiniz, bitirmek üzere olduğunuz derse yeniden kaydolur muydunuz?”. Bahsedildiği gibi cevap tamamen olumlu: Görüşülenlerin %72,1'i yapılan seçimi bir bütün olarak, yani hem ders türünü hem de aldıkları üniversiteyi onaylıyor. Bu, son on yılda önemli ölçüde büyüyen bir paydır: 2013'te %66,9'u tamamen memnundu. Son zamanlarda hafif bir düşüş olsa da 2021'de bu oran %72,9'du.

Diğerleri ise bunu göz ardı etmiyor: Mezunların %8,9'u üniversiteyi onaylıyor ancak başka bir kursa yöneliyor; %10,8'i aynı dersi izleyeceğini ancak %5,4'ü başka bir üniversitede hem kurs hem de yer değiştireceğini ancak üniversiteye gitme fikrini değiştirmeyeceğini belirtti. Sonuçta sadece %2,4'ü, eğer kaseti geri sarabilselerdi artık üniversiteye kaydolmayacaklarını söylüyor.

İki yıllık yüksek lisans dersleri en çok hoşuma giden dersler

Açıkçası, bu konular hakkında konuşurken her zaman olduğu gibi oranlar üniversite düzeyine ve her şeyden önce ait olunan disiplin alanına göre değişmektedir. İlk açıdan bakıldığında en olumlu görüşler iki yıllık yüksek lisans mezunları tarafından ifade ediliyor; Sadece 3+2 dersinin ek iki yılı dikkate alındığında, her şeyi aynı üniversitede o dersi tekrar yapmak isteme eğilimi %74,5'e ulaşıyor. Edebi-hümanist grupta yer alan öğrenciler arasında %79,7 ile zirve yapan; tam tersine, en az ikna olanların (%69,6 ile en yüksek beğeniyle) dil alanından olanlar olduğu görülüyor.

Daha sonra birinci seviye (üç yıllık) mezunlar var: bunların %71,1'inin hiç pişmanlığı yok. Özellikle psikoloji (%77,1 tam takdir), hukuk (%76,7) ve eğitim ve öğretim (%76,4) gruplarındaki öğrenciler tarafından yüksek tutulmaktadır. Öte yandan en kayıtsız olanlar ise dil grubu mezunlarıdır (%56,6).

Ancak coşkunun açık ara en fazla kontrol altına alındığı “yerler” tek aşamalı yüksek lisans kurslarıdır: ortalama olarak %69,4 gibi gizli bir oranla tam memnuniyet. Ancak burada da olumlu istisnalar eksik değildir. Eğitim ve öğretim grubu gibi, üniversiteden ayrılan kız ve erkek çocukların %80,8'i aynı şeyi tekrar yapacak. Öte yandan eğitim ve öğretim grubundan mezun olanlar olumsuz bir şekilde öne çıkıyor: burada toplam beğeni örneklemin %63,3'üdür.

Tek aşamalı yüksek lisans dereceleriyle ilgili olarak altının çizilmesi gereken ilginç bir gerçek daha var: Bu düzeydeki mezunların %17,6'sı aynı yolu izleyecek, ancak farklı bir üniversitede. Hangi nedenle? Bunun nedeni, bu kurslardan bazılarının – özellikle de Tıp veya Diş Hekimliği – bir giriş sınavını geçmeyi gerektirmesi ve çoğu zaman kişinin gideceği üniversiteyi seçemeden, kabul edildiği yere kaydolmasının gerekli olması olabilir. .

Ancak sonuçta asıl önemli olan konakçının yapısı değil, eğitim düzeyidir. Ve bu unsurun izole edilmesiyle memnuniyet daha da artıyor: AlmaLaurea'nın görüştüğü 2023 mezunlarının %90,5'i kendilerini tamamen memnun görüyor (2013'te bu rakam %86 idi).

En iyi geri bildirim eğitim, hukuk ve psikoloji derslerinden gelir

Derece kursu türüne göre farklılık gösterirsek, üniversite deneyiminden duyulan memnuniyet yüksektir ve birinci düzey mezunlar arasında zaman içinde pekişmiştir; bu oran %91'dir. Burada özellikle dikkate değer olanlar eğitim ve öğretim (%95,6), hukuk (%93,6), psikolojik (%93,2) ve aynı zamanda bilimsel (%92,6) ve edebi-hümanist (%92,0) gruplardır. %4). Değerlendirmelerde dilsel gruptan mezun olanlar daha eleştireldi (%85,2).

Hemen altında iki yıllık yüksek lisans mezunları var: Buradaki ders içeriklerinin beğenilme düzeyi %90,4. En fazla memnun insan sayısı edebiyat-hümanist (%93,1), endüstri ve bilgi mühendisliği (%92,3), ekonomi (%91,8) ve psikolojik (%91,5) bölümlerinden mezun olanlar arasında bulunuyor. Ancak en az ikna olanların motor ve spor bilimleri (%81,7) ve tıp-sağlık (%83,3) grubundakiler olduğu görülüyor.

Sıralamayı bir kez daha kapatan tek aşamalı yüksek lisans mezunları oldu; burada yalnızca %88,2'si öğretmenlik deneyimine tamamen ikna olduğunu beyan etti. Ancak eğitim ve öğretim grubundakiler (%93,4) ve hukuk grubundakiler (%91,2) bu eğilime karşı çıkıyor. Ancak daha az memnun olanlar ise tıp ve eczacılık (%84,9), mimarlık ve inşaat mühendisliği (%86,8) ve veterinerlik (%87,6) mezunlarıydı.